Rozhovor Radima Trejtnara s Michalem Ordošem, vedoucím týmu (25. 8. 2010)

Po dlouhých letech se podařilo obnovit v Těchoníně oddíl ledního hokeje. Hlavní postava, která stojí za touto skutečností se jmenuje Michal Ordoš.
Místnímu rodáku jsem proto pro hokejové stránky položil několik otázek:

Ahoj Michale, co tě přivedlo na nápad obnovit po letech v Těchoníně hokejový klub?

Zdravím příznivce hokeje. Myšlenka udělat v Těchoníně hokejový tým byla už dříve. Ale v prosinci 2009 se to rozseklo, když jsem věděl, že skončím v týmu ve kterým jsem loni hrál. Následně přišel i se stejnou myšlenkou Roman Leicht (kapitán týmu) a šli jsme do toho. O tom, že tady jsou kluci co dříve hráli hokej jsme věděli. Tak jsme je pomalu začali kontaktovat a kluci měli zájem. Odehrálo se pár přípravných zápasů, kde se dařilo. A tím to vše vzniklo.

Co vím, tak nebudete hrát  soutěž, kterou pořádá hokejový svaz. Vysvětli fanouškům co za soutěž a na jakém stadionu vlastně budete hrát?

Soutěž nosí název Lanškrounská hokejová liga. Hraje se v Lanškrouně na zimním stadionu  B. Modrého. Liga je zaměřena pro amatérské hokejisty. Pravidla jsou stejná jako v soutěže, které jsou pod hlavičkou hokejového svazu. Jen se nehraje kontaktně a čas se hraje 3 x 20 minut hrubého času. Liga je rozdělena do třech skupin po jedenácti týmech. Liga začíná 20. 9. 2010 prvním LHL zápasem. Liga je rozdělena do dvou částí. První část se sehraje do vánoc a je tam možnost postupu do druhé ligy, kde postupují tři a tři padají. A druhá část se sehraje od ledna do března a první tři z každé ligy mají možnost vyhrát pohár. Hrací dny jsou často pondělky, pátky, soboty a neděle. Zbylé dny jsou spíše tréninkové, kde týmy spolu sehrávají přátelské zápasy a trénují.

Hokej je poměrně drahý sport. Zajímalo by mě, kde vezmete na soutěž peníze a co si musí všechno hráči hradit?

Je to dost drahý koníček. Zakoupení výstroje a neustálé tréninky a dojíždění na ledovou plochu. Hráči si ve většině případech hradí sami dresy a samotnou ligu. Na provoz celého roku jsme sehnali prostředky od našich sponzorů. Za to jim patří velké díky. Hlavně našemu hlavnímu sponzorovi. Je to náš první rok, tak se uvidí, jak finance budou vycházet. Hráčům, ale platíme část částky za ligu.

A co mužstvo samotné? Pochybuji, že by se v Těchoníně našlo tolik schopných hokejistů, aby se mohla hrát  hned soutěž.

Když  jsme tým dávali dohromady nejdříve  jsme hledali v Těchoníně. Pár dobrých kluků se našlo a poté jsme začali hledat z okolních vesnic. Chtěli jsme totiž vytvořit tým, kde by jádro týmu tvořil Těchonín a zbytek okolí. A to si myslím, že se nám povedlo. Hráče máme z Mladkova, Studeného, Jamného nad Orlicí, Jablonného nad Orlicí, ale jeden je i ze Svitav. Měli jsme na sestavení týmu zhruba půl roku. To se nám myslím povedlo a dalo se do kupy celkem slušných 16  hráčů a 2 brankaři.

Dále by mě zajímalo, kdo je ve vedení klubu, kdo trénuje mužstvo a s jakými ambicemi vlastně do soutěže vstupujete?

Ve vedení klubu jsem tedy já společně s Romanem Leichtem, který je kapitánem. Trenére  máme, ale ještě to vše je v jednání. Záleží na něm  jak se zapojí a jak se mu to bude líbit a zda bude mít zájem celé mužstvo trénovat.  Do ligy jdeme s ambicemi nebýt poslední a udělat dobrý výsledek. Zda se nám bude vyhýbat zranění a budeme hrát v plném složení. Momentálně máme na marodce brankaře. Minimálně dva měsíce bude mimo hru. Musíme se s tím nějak poprat. Rádi by jsme chtěli hrát hezký hokej pro diváky a celou hru si užívali. Chtěli bysme hrát co nejlépe, aby nás šlo co nejvíce vidět a dělali dobrou reklamu našemu týmu a sponzorům. Je to i myšlenka postupu do druhé ligy, ale vše ukáže jak se celý pul rok bude vyvíjet.

Co  vím, už probíhá nějaká příprava. Seznam fanoušky jak to zatím probíhá a co vás všechno čeká, než začne samotná soutěž?

Ano příprava probíhá v plném proudu. Od května jsme s týmem trenovali na suchu. Hráli jsme v Lanškrouně  na hale hokejbal. Byli jsme i pozváni do Králík na noční hokejbalový turnaj. V Králíkách jsme skončili nad očekávání organizátorů na druhém místě. Ve finále jsme prohráli až na nájezdy s týmem Rejchartice od Šumperka 1:0. Od začátku srpna jezdíme s týmem sehrávat přípravné zápasy do Šumperka.  Do teď to bylo spíše jen seznamování s ledem. Do dneška jsme sehráli tři přípravná klání a ve všech vyhráli. Ale máme menší výhodu o proti ostatním týmům, kteří  jdou na led od září. Od konce srpna až do začátku ligy nás čekají už přípravné zápasy s týmy, které hrají ve většině případech druhou ligu (např. Tatenice). Tam se ukáže jak jsme na tom a co vše ještě zlepšovat.

Určitě by jste přivítali při zápasech podporu fanoušků. Je něco v plánu, nebo se musí fanoušci dopravovat na zápasy po vlastní ose?

Fanoušky by jsme rádi přivítali. Myslím, že se mají na co těšit. V Těchoníně hokej měl vždy dobrou tradici. Zatím jsme o ničem neuvažovali. Hráči samotní jezdí auty. Ale fanoušci nebudou ničeho litovat, když se dostaví vlastními auty. Na hale v Lanškrouně je restaurace  a u  ledové plochy se fanoušci mají možnost u hokeje občerstvit. A samozřejmě uvidí v akci hráče z Těchonína a nejbližšího okolí, které určitě všechny budou znát. A které neznají s těma se budou moci seznámit.

To by pro začátek mohlo stačit. Nezbývá než tobě i mužstvu popřát i za fanoušky,  ať se vám daří a hokej v Těchoníně zase o nějaký ten rok rozšíří své dějiny.

Já též za tým díky za rozhovor a všechny zvu do Lanškrouna na hokej. Už koncem září vše začíná. Více se dovíte na našich stránkách www.hctechonin.cz

Děkuji za rozhovor, Radim Trejtnar